OVH Community, your new community space.

VAT refund

anilkumar247
15-09-2014, 18:44
I got the Refund in my Paypal ID.
Thanks for the help
Please close this thread.

anilkumar247
15-09-2014, 15:34
Hello
I got an email today that a credit note is issued for me. When will it reflect in my PayPal?

Thanks

anilkumar247
10-09-2014, 19:04
Quote Originally Posted by Daniel OVH
That one wasn't on the list, I will request a VAT refund now
Hello Daniel
Thanks for the reply, but would you mind explaning this to me ?
http://prntscr.com/4lj7zi

I asked at least 3 times after that about my refund and the status of the refund. got no reply.
So i started a new thread.

Daniel OVH
10-09-2014, 16:58
Quote Originally Posted by anilkumar247
Its now 21 days no reply nothing. You have time to reply in the thread but not to the original query?
That one wasn't on the list, I will request a VAT refund now

anilkumar247
09-09-2014, 17:12
Its now 21 days no reply nothing. You have time to reply in the thread but not to the original query?

anilkumar247
08-09-2014, 16:51
Quote Originally Posted by S0phie
Please be aware that this forum is in English only! We won't be able to help you here if you write your queries in another language!
Hello SOphie,
this was my original query
Hello
Its been 16 days from my VAT refund request. And havent received the refund or any status update till now.
Can you atleast confirm you have received the refund request?
nic handle ka102563-sys
Its now 20 days after placing the refund request

S0phie
08-09-2014, 12:08
Please be aware that this forum is in English only! We won't be able to help you here if you write your queries in another language!

anilkumar247
07-09-2014, 07:55
Quote Originally Posted by xpur
ingilizcem çok iyi olmadığı için türkçe sormak istiyorum.

bende soyoustart dan E3-SSD-3 olan paketi almak istiyorum kafama takılanları size sormak istiyorum.

anladığım kadarıyla bu makinalar root makina. bu makinaları aldığımızda cpanel lisansı da almak gerekiyor. cpanel VPS olan paketimi alıyoruz. yoksa WHM olan dedicated olan paketimi. Benim bildiğim kadarıyla root makinalarda VDS olarak geçiyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Bende hetzner veya ovh arasında root makina tercihi yapcam kafamda sadece bu cpanel soru işareti var. Teşekkürler.
Quote Originally Posted by ozgurerdogan
Cpanel kullanmıyorum ancak bu makinalar root. Makinayı alınca vps sistemi ile sanallaştırırsan cpanelden o zaman vps lisansı alınabilir ama direk makinaya kurmak için sanırım dedicated gerekir. Sys nin ovh sunucularında cpanel lisansı ücretsiz ona da bakın. Bende herzneri tercih etmek istiyorum aslında ama ovh nin teklifleri daha cazip. Şu anda deneme yapıyorum henüz karar vermedim bende. Burda sadece bi makina aldım yedekleme için kullanıoyurm.
Please open your own thread to discuss your queries. Thanks

ozgurerdogan
06-09-2014, 13:31
Quote Originally Posted by xpur

bende soyoustart dan E3-SSD-3 olan paketi almak istiyorum kafama takılanları size sormak istiyorum.

anladığım kadarıyla bu makinalar root makina. bu makinaları aldığımızda cpanel lisansı da almak gerekiyor. cpanel VPS olan paketimi alıyoruz. yoksa WHM olan dedicated olan paketimi. Benim bildiğim kadarıyla root makinalarda VDS olarak geçiyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Bende hetzner veya ovh arasında root makina tercihi yapcam kafamda sadece bu cpanel soru işareti var. Teşekkürler.
Cpanel kullanmıyorum ancak bu makinalar root. Makinayı alınca vps sistemi ile sanallaştırırsan cpanelden o zaman vps lisansı alınabilir ama direk makinaya kurmak için sanırım dedicated gerekir. Sys nin ovh sunucularında cpanel lisansı ücretsiz ona da bakın. Bende herzneri tercih etmek istiyorum aslında ama ovh nin teklifleri daha cazip. Şu anda deneme yapıyorum henüz karar vermedim bende. Burda sadece bi makina aldım yedekleme için kullanıoyurm.

xpur
06-09-2014, 13:21

ozgurerdogan
04-09-2014, 21:30
I was told by ovh that it could take up to 20 days. They are really fast are not they?

anilkumar247
04-09-2014, 14:42
Hello
Its been 16 days from my VAT refund request. And havent received the refund or any status update till now.
Can you atleast confirm you have received the refund request?
nic handle ka102563-sys